Ημέρα της Ευρώπης στο Δημοτικό σχ. Φιχτίου

Την ημέρα της Ευρώπης, κάθε χρόνο στις 9 Μαίου, γιορτάζεται η Ειρήνη και η ενότητα στην Ευρώπη!
Αυτή τη μέρα διαλέξαμε κι εμείς να την περάσουμε στο σχολείο μας παρέα με τους συμμαθητές μας -και νέους φίλους μας- από άλλα 16 τμήματα σκορπισμένα σε Κροατία, Ισπανία, Ρουμανία, Βόρεια Μακεδονία και Τουρκία!!
Την ευκαιρία μας την έδωσε η συνεργασία μας μαζί τους σε ένα e-Twinning πρόγραμμα που συμμετέχει το σχολείο μας!!!
Το πρόγραμμα έχει τίτλο “Διατήρηση παραδοσιακών μύθων με μοντέρνο και δημιουργικό τρόπο”
Αυτό το πρόγραμμα μας έδωσε την ευκαιρία να γνωρίσουμε μύθους των παραπάνω κρατών, να ανταλλάξουμε εργασίες, να παίξουμε παιχνίδια, να εξασκηθούμε πάνω σε web2 εργαλεία και σήμερα να μιλήσουμε μεταξύ μας στην αγγλική γλώσσα κι όχι μόνο!
Τι διαπιστώσαμε;;;; Πως καθόλου δε διαφέρουμε, πως όλοι ντρέπονται πως την επόμενη φορά θα έχουμε μεγαλύτερη αυτοπεποίθηση και πως η ευγένεια είναι αυτή που κερδίζει τις εντυπώσεις!