ΤΟ ΔΑΧΤΥΛΙΔΙ ΤΗΣ ΕΓΓΟΝΗΣ ΤΗΣ ΚΛΥΤΑΙΜΝΗΣΤΡΑΣ ΣΤΟΝ ΑΡΧΑΙΟΛΟΓΙΚΟ ΧΩΡΟ ΤΩΝ ΜΥΚΗΝΩΝ

Στις 24 Φεβρουαρίου 2023 το σχολείο μας οργάνωσε την εκπαιδευτική επίσκεψη στον Αρχαιολογικό χώρο των Μυκηνών . Με πρωτοβουλία του σχολείου συμμετείχαν και οι γονείς των παιδιών με απώτερο σκοπό την ενίσχυση των σχέσεων σχολείου – οικογένειας .
θελήσαμε τα παιδιά να γνωρίσουν τον μυκηναϊκό πολιτισμό , τη μυθική ιστορία της οικογένειας της Κλυταιμνήστρας , τη χλωρίδα της περιοχής με έναν διαφορετικό τρόπο. Σε αυτό μας βοήθησαν οι εξαιρετικοί ξεναγοί Ρίτα Ζικίδου και Ηλίας Παπαδόπουλος σε μια περιήγηση εκτός του οργανωμένου αρχαιολογικού χώρου. Τα παιδία είχαν την ευκαιρία να γνωρίσουν τους 5 θολωτούς τάφους μέσα από το παιχνίδι εξερεύνησης “Το δαχτυλίδι της Κλυταιμνήστρας”.

Οι γονείς ξεναγήθηκαν εντός του αρχαιολογικού χώρου από τον κ. Σκούρτη γνωρίζοντας με αυτό τον τρόπο καλύτερα την τοπική ιστορία και ενθουσιάστηκαν ιδιαίτερα με τα εκθέματα του συγχρόνου μουσείου .

Στη συνέχεια δάσκαλοι , γονείς και παιδιά συγκεντρωθήκαμε σε κοντινό κάμπινγκ όπου ξεκουραστήκαμε , απολαύσαμε τα νόστιμα εδέσματα των μαμάδων και τα παιδία έπαιξαν τα αγαπημένα τους παιχνίδια .