ΑΓΩΓΗ ΥΓΕΙΑΣ ΣΤΑ ΠΑΙΔΙΑ ΤΗΣ Α΄ ΚΑΙ Β΄  ΤΑΞΗΣ ΔΗΜΟΤΙΚΟΥ “ΓΕΡΑ ΔΟΝΤΑΚΙΑ”
ΑΓΩΓΗ ΥΓΕΙΑΣ ΣΤΑ ΠΑΙΔΙΑ ΤΗΣ Α΄ ΚΑΙ Β΄ ΤΑΞΗΣ ΔΗΜΟΤΙΚΟΥ “ΓΕΡΑ ΔΟΝΤΑΚΙΑ”

Η Σχολική Νοσηλεύτρια του σχολείου μας με σκοπό να εκπαιδεύσει τους μαθητές/τριες της Α΄ και Β΄ τάξης σε υγιείς συμπεριφορές και στάσεις επέλεξε να να χρησιμοποιήσει ένα πρόγραμμα αγωγής υγείας αναρτημένο από την διαδικτυακή πλατφόρμα του Αίσωπου (https://aesop.iep.edu.gr/node/20223) με θέμα την στοματική υγιεινή.

Με βιωματικές δράσεις , φύλλα εργασίας ,εκπαιδευτικά βίντεο τα παιδία κατανόησαν βασικές έννοιες για τη μορφολογία της στοματικής κοιλότητας , τις αρρώστιες των δοντιών και τους παράγοντες που συμβάλλουν στην σωστή υγιεινή του στόματος (διατροφή, καθημερινές συνήθειες υγιεινής).

Οι μαθητές ακολούθησαν επιτυχώς για 3 εβδομάδες το ημερολόγιο βουρτσίσματος δοντιών , συμπληρώσανε το ομαδικό φύλλο αξιολόγησης και στο τέλος βραβευτήκαν με το Βραβείο “Αστραφτερού Χαμόγελου” και κερδίσανε ξύστρες σε σχήμα δοντιού.