Ο κήπος μας!!!

Προετοιμασία του λαχανόκηπου! ☘️🪴🥦🍆🍅🫑🧄
Μια πρωτοβουλία που ξεκίνησε πέρσι στα εργαστήρια Δεξιοτήτων, αγκαλιάστηκε από τα παιδιά και θα έχει πάντα τη σφραγίδα της κας Χριστίνας Κουτσογιάννη και της Β΄τάξης, συνεχίζεται φέτος σε άλλο πλαίσιο. Σήμερα ο μπαμπάς της Αλεξάνδρας μπήκε με το τρακτέρ του και τον ευχαριστούμε πολύ, να επεκτείνει και να προετοιμάσει τον περσινό λαχανόκηπο! Φέτος θα συνεργαστούμε με τη σχολική Επιτροπή Δήμου Άργους-Μυκηνών και τον πρόεδρό της κο Νίκο Γκαβούνο, που μας προμήθευσε τα λαχανικά (μαρουλάκια, λάχανα και μπρόκολα), συμμετέχοντας στο πρόγραμμα “Σχολικοί λαχανόκηποι: Γ. Πιτσάκη”. Στη συνέχεια λάστιχα ποτίσματος που έχουμε αποκτήσει από την ανακύκλωση πλαστικού που οι μαθητές/τριες και οι χωριανοί μας προμηθεύουν με συνέπεια και μπόλικη συνεργασία για να ολοκληρωθεί το εγχείρημα. Θα έχουμε 75 νέα φυτά καλλιεργημένα με βιολογικές μεθόδους που φύτεψε ο κ. Στάθης Μαστοράκης με τη βοήθεια της Ε΄τάξης κι όχι μόνο!