9η Πανελλήνια ημέρα σχολικού Αθλητισμού

9η Πανελλήνια ημέρα σχολικού Αθλητισμού στο Δημοτικό σχολείο Φιχτίου ή αλλιώς πώς μπορεί μια καλά σχεδιασμένη μέρα δράσεων να είναι πολλαπλά ωφέλιμη για τους μαθητές/τριες, ακόμα κι από το καλύτερο μάθημα! Μια μέρα που πλαισιώθηκε από πολλά ερεθίσματα, τη χαρά της κίνησης, τη συνεργασία και την ξεχωριστή επίσκεψη- συνέντευξη της Πρωταθλήτριας των 400μ. Ελπίδας Καρκαλάτου! Η νεαρή Πρωταθλήτρια δέχτηκε τα αναμνηστικά δώρα των παιδιών και την υπόσχεση να ξανασυναντηθούμε το Φλεβάρη αγωνιστικά! Νωρίτερα είχαμε περιηγηθεί 2022μ. για να εξερευνήσουμε τον παλιό σιδηροδρομικό σταθμό του Τσίλλερ στα Φίχτια και το εγκαταλελειμμένο βαγόνι που δέχτηκε την αισθητική παρέμβαση των φοιτητών της σχολής Καλών Τεχνών Αθήνας, οι οποίοι συντεριαξαν εικόνες από το χτες και το σήμερα της μυκηναϊκής γης! Η επίσκεψη στο αρχαίο στάδιο της Νεμέας και το ποπ κορν που είχαμε υποσχεθεί στο Ολοήμερο με την παρακολούθηση της ταινίας για τη ζωή του Pistol Pete, έκλεισαν απολαυστικά μια ευεργετική μέρα στην καθημερινότητα των παιδιών.

One comment