Σεμινάριο Πρώτων Βοηθειών

Στις 10 Οκτωβρίου 2022 στο δημοτικό σχολείο μας πραγματοποιήθηκε στους εκπαιδευτικούς μας σεμινάριο Πρώτων Βοηθειών από το ΠΕΡΙΦΕΡΕΙΑΚΌ ΤΜΉΜΑ ΕΛΛΗΝΙΚΟΎ ΕΡΥΘΡΟΥ ΣΤΑΥΡΟΥ ΑΡΓΟΥΣ . Το τρίωρο αυτό σεμινάριο αποτελεί μέρος των ορισμένων επιμορφώσεων, με σκοπό την επαγγελματική ανάπτυξη των εκπαιδευτικών .
Η εκπαιδεύτρια του Ε.Ε.Σ Μαρία Σταματοπούλου με πολύ παραστατικό και εμπεριστατωμένο τρόπο μας δίδαξε τις απαραίτητες γνώσεις όσον αφορά την παροχή πρώτων βοηθειών τόσο σε μαθητές όσο και σε συνανθρώπους μας και συγκεκριμένα δόθηκε βάση :στην ασφαλή προσέγγιση του ασθενούς ,στην εκτίμηση του πάσχοντα και στην διαχείριση του αεραγωγού , στην ενημέρωση των αριθμών κλήσης έκτακτης ανάγκης (166 και 112) , στην περιποίηση διαφόρων τραυμάτων και κρανιοεγκεφαλικών κακώσεων, στον έλεγχο της αιμορραγίας και στην οργάνωση του φαρμακείου μας σύμφωνα με τα νεότερα δεδομένα .