Συμμετοχή από γονείς – κηδεμόνες και εκπαιδευτικούς στο διαδικτυακό σεμινάριο “Η υπερβολική ενασχόληση με το διαδίκτυο και ο διαδικτυακός εκφοβισμός”

Τη Δευτέρα 21 Νοεμβρίου 2022, με μεγάλο ενδιαφέρον παρακολουθήθηκε τόσο από τους Γονείς-Κηδεμόνες και τους εκπαιδευτικούς του σχολείου μας το διαδικτυακό σεμινάριο με θέμα “Η υπερβολική ενασχόληση με το διαδίκτυο και ο διαδικτυακός εκφοβισμός” που διοργάνωνε το ΕΛΛΗΝΙΚΟ ΚΕΝΤΡΟ ΑΣΦΑΛΟΥΣ ΔΙΑΔΙΚΤΥΟΥ ΙΤΕ.
Η εισηγήτρια Μαρία Δάρα –Ψυχολόγος γραμμής Βοήθειας Help-line.gr- αναφέρθηκε σε καίρια ζητήματα που απασχολούν τόσο τους γονείς όσο και τους εκπαιδευτικούς σχετικά με τους κινδύνους που μπορεί να ενέχει η ενασχόληση των παιδιών με το διαδίκτυο. Στο σεμινάριο δόθηκαν συμβουλές και κατευθύνσεις σχετικά με την πολύωρη ενασχόληση των παιδιών στα κοινωνικά δίκτυα και στα διαδικτυακά παιχνίδια. Ιδιαίτερη έμφαση δίνεται στην αντιμετώπιση και εξάλειψη του φαινομένου του διαδικτυακού εκφοβισμού και στο ρόλο της Help-line.gr στην υποστήριξη του εκπαιδευτικού και του γονέα.

ΔΙΑΔΙΚΤΥΑΚΟΣ ΕΚΦΟΒΙΣΜΟΣ

SaferInternet-Ethismos-web

Η Γραμμή Βοηθείας ‘help-line 210 6007686′ απευθύνεται σε παιδιά & εφήβους και τις οικογένειές τους, παρέχοντας υποστήριξη και συμβουλές για θέματα που σχετίζονται με τη χρήση του Διαδικτύου, του κινητού τηλεφώνου και των ηλεκτρονικών παιχνιδιών (παρενόχληση, εξάρτηση, επιβλαβές περιεχόμενο, παιδοφιλία κ.λπ).

Η Γραμμή Βοηθείας αποτελεί έναν από τους τρεις άξονες του Ελληνικού Κέντρου Ασφαλούς Διαδικτύου το οποίο υλοποιείται με τη συγχρηματοδότηση της Ευρωπαϊκής Επιτροπής στο πλαίσιο του προγράμματος πλαισίου Safer Internet με τους δύο άλλους άξονες τη Δράση Ενημέρωσης saferinternet4kids.gr και την Ανοιχτή Γραμμή Καταγγελιών για Παράνομο Περιεχόμενο και Παράνομη Συμπεριφορά στο Διαδίκτυο SafeLine.gr.

Τα στελέχη της Γραμμής Βοήθειας είναι γιατροί και ψυχολόγοι με μεγάλη εμπειρία σε προβληματικές συμπεριφορές στο διαδίκτυο και μπορούν να παρέχουν συμβουλές και υποστήριξη για τα παρακάτω θέματα:

Συμπεριφορές εξάρτησης στα διαδικτυακά και στα ηλεκτρονικά παιχνίδια.
Συμπεριφορές εξάρτησης από τον τζόγο και την πορνογραφία.